Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 13:12Vänta tills ni börjar åka rullskridskor, då blir det riktigt roligt. Då är det nämligen farten som avgör om man ska hålla sig till vänster eller höger, dvs man räknas antingen som fotgängare eller som cyklist beroende på aktuell hastighet 😉
Vänta tills ni börjar åka rullskridskor, då blir det riktigt roligt. Då är det nämligen farten som avgör om man ska hålla sig till vänster eller höger, dvs man räknas antingen som fotgängare eller som cyklist beroende på aktuell hastighet 😉
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 13:36(Samma gäller inlines/speedskating, och ingen av oss har ju nån broms heller, eiiiih!)
Edit: Tyckte du skrev rullSKIDOR, eiiiih på dem med!
(Samma gäller inlines/speedskating, och ingen av oss har ju nån broms heller, eiiiih!)
Edit: Tyckte du skrev rullSKIDOR, eiiiih på dem med!
Quote from ellen olsson on 7 December 2009, 14:55STefan: Man räknas alltid som fotgängare på både rullskidor och inlines. Däremot får (rekommenderas) man köra på höger sida när det är mer lämpligt.
STefan: Man räknas alltid som fotgängare på både rullskidor och inlines. Däremot får (rekommenderas) man köra på höger sida när det är mer lämpligt.
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 15:59Fredrik: Säkert? Mycket tveksamt rättsläge om man kommer i 41 km/h och rammar en bil i sidan på ett obevakat övergångsställe och hävdar att man som fotgängare hade företräde... (Extremt exempel)
Fredrik: Säkert? Mycket tveksamt rättsläge om man kommer i 41 km/h och rammar en bil i sidan på ett obevakat övergångsställe och hävdar att man som fotgängare hade företräde... (Extremt exempel)
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 16:00Fast på inlines kan man ju bromsa, rulla på ena foten och släpa den andra på tvären. Bromsar litegrann iaf.
Fast på inlines kan man ju bromsa, rulla på ena foten och släpa den andra på tvären. Bromsar litegrann iaf.
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 16:18Rätt, men T-bromsen är inte så särskilt effektiv, så det blir ganska många meters bromssträcka samt att bra hjul är dyra att slita ut på det sättet. Hälbromsen är förvisso ganska effektiv men skulle vara livsfarlig att ha på en lång skena (man skulle t.ex
Rätt, men T-bromsen är inte så särskilt effektiv, så det blir ganska många meters bromssträcka samt att bra hjul är dyra att slita ut på det sättet. Hälbromsen är förvisso ganska effektiv men skulle vara livsfarlig att ha på en lång skena (man skulle t.ex
Quote from Elias Engqvist on 7 December 2009, 16:25Sen har man ju aldrig företräde - det är den andra som har skyldighet att släppa fram...
Sen har man ju aldrig företräde - det är den andra som har skyldighet att släppa fram...
Quote from ellen olsson on 7 December 2009, 16:29Anders: Ja, det finns inget tvång i lagen.
http://www.notisum.se/rnp/SLS/lag/19981276.htm
Anders: Ja, det finns inget tvång i lagen.
http://www.notisum.se/rnp/SLS/lag/19981276.htm
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 16:45Fel Christer S.
Du är yngre än jag, men äldre än de flesta.
Undan gubbjäkel har jag fått höra. (#)
De skrek inte ens gubbjäkel utan värre.På sitt sätt har du rätt.
Vi äldre har väldigt sällan företräde.Förutom i kön till ättestupan.;)
Fel Christer S.
Du är yngre än jag, men äldre än de flesta.
Undan gubbjäkel har jag fått höra. (#)
De skrek inte ens gubbjäkel utan värre.
På sitt sätt har du rätt.
Vi äldre har väldigt sällan företräde.
Förutom i kön till ättestupan.;)
Quote from Funbeat user on 7 December 2009, 17:09Anders.
Svar från gubbe - avdelning väldigt gammal.Bli ej byråkrat.
Du får inte vara
rolig,
underfundig,
logisk,
uppkäftig.Framför allt måste du vara lydig och underdånig.
Ovanstående uppfyller du ej.(t+)
Glömde en sak.
För jösse namn om du får c
Anders.
Svar från gubbe - avdelning väldigt gammal.
Bli ej byråkrat.
Du får inte vara
rolig,
underfundig,
logisk,
uppkäftig.
Framför allt måste du vara lydig och underdånig.
Ovanstående uppfyller du ej.(t+)
Glömde en sak.
För jösse namn om du får c