Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningVinterskor, så överdrivet!
You need to log in to create posts and topics.

Köp ullstrumpor. 🙂

Jag har skaffat mig trekkingstrumpor i ull och än har jag inte frusit om fossingarna. De funkar lika bra vid töig blasklöpning som i -10 och snö. Rekommenderas!

Jag har massor med ullstrumpor, de fixar inte allt, tyvärr; inte för mig iaf.

OK, tråkigt!

Jag sprang alltså med ulltrumpor idag, och idag fungerade det som sagt, men en del dagar går vinden rakt igenom skorna och sedan strumporna, om de dessutom blivit blöta ... annars är jag varmt troende vad gäller ullstrumpor. Köper dem åt barnen också som

Dessa jag köpte var i märket Seger och 80 % ull och en massa konstiga stickningar. Vet inte om "resten" i strumpan är till för att transportera bort vätan? Har inte fått blöta fötter än iaf.

Trist hursom om man inte kan hålla sig varm o torr om fötterna.

Och vad är en s.k. Vintersko för något förresten?...

Jag menar att man i mångt och mycket har att välja skor
mot bakgrund av flera parametrar:

* på vilket sätt man springer, teknik etc.;
attityd i och med löpsteget under passet osv.
* vilket aktuellt

"Vinterskor...var/är väl Tråden?!..."

Ja? Och?

Till vintern hör skor, men även strumpor. Så vad är problemet?

Att läsa med att förstå..........

Själv går jag bara på i ullstrumporna...

Jag frågade Dig först, Tomten! Vari problemet ligger att jag och Lingling diskuterar strumpor i en tråd som handlar om vinterskor.

"Sylvia och Lingling. Vinterskor...var/är väl Tråden?!..."

Bara det. Inget annat.

I övrigt håller jag med Dig, vilket ja