Ser just att 8-årige sonen vann klassen Öppen 1 i sin första orienteringstävling någonsin. Segermarginalen var nästan 3 minuter, vilket är rätt betryggande på 2 km… Om detta betyder att han är en häpnadväckande talang eller att alla andra i klassen bara var ute på skogspromenad med karta får tiden utvisa, men en smula stolt är jag allt.
Själv knep jag andraplatsen i Ö3, ganska knappt slagen. Det ska bli spännande på kommande tävlingar att se hur långt det går att komma på bra löpning och högst medioker kartläsning. Snabbt men fel?
I kväll hoppas jag att jag inte springer vilse. 12,5 varv runt Gutavallens oval borde gå även utan karta. Kunde jag sedan komma ihåg vad mitt pers låg på skulle det vara lite lättare att ställa in siktet, men under 17 minuter vore gött.
0 Comments