Jag är en dålig frukostätare. De gånger jag försöker störs dessutom resten av måltidsordningen för dagen, vilket till slut leder till att inget blir som det ska. Idag petade jag i mig frukost, sent men frukost för min kropp är ett tillstånd snarare än en tidpunkt. Naturligtvis ledde det till att lunchen kom och gick utan att jag märkte det och det var först halvvägs igenom dagens träning som jag insåg att jag levt på strax över 200kcal idag.
Det var inte konstigt att intervallerna gick tungt med andra ord. Totalt 13km på 90 minuter ger det ganska stillsamma snittempot 7 min/km men det inkluderar även joggvilan och nerjoggen, så helt rättvist är det kanske inte att skriva så. Hade åtminstone kommit ihåg proteindryck, en chokladsmaskig sak från Axa som jag förmodligen kommer att testa fler gånger när jag inte är sugen på mjölk, som annars är min favoritdryck efter träning.
Den här dagen har varit ett enda stort ‘ojdå’, inte negativt men lite lätt förvirrat. Imorgon lär bli ett stor ‘hoppsan’ eftersom vi ska till IKEA och det brukar innebära att man tittar i kundvagnen på väg ut och konstaterar ‘hoppsan’ av olika anledningar.
Tack för påminneslen – nu har jag både frukt och nytvättat (i ljusform) 🙂
Glöm inte värmeljusen som luktar nytvättat!!!!