Den där jäkla 65kgs stången. Den får jag upp högt. Men kommer inte under med armbågarna. Gustav coachade idag och såg att jag inte släpper stången med händerna när jag fångar. Jag måste öppna upp handflatorna så armbågarna kommer upp. Detta är något jag övat in idag men det sitter inte i ryggmärgen och jag glömmer. Bad Lisa skrika händerna när jag var i lyftet på 55 och då blev det perfekt. Men sen hade jag ingen hjälp på 65 och jag får stången lite för långt ifrån mig. Jag hamnar i en krachad position i bottenläget. Funderar på om jag ska satsa på att klara den i Power istället. Varför denna hets helt plötsligt?
Jo mina specialdesignade skor kommer imorgon. 1750 spänn för ett par supersnygga rosa Nikeskor. Som jag inte får använda förrän jag tagit 65. Och Gustav har meddelat varenda en i boxen så alla vet om det. Dessutom var han supertaskig idag och hade själv nya skor som han gick runt med och visade mig hela tiden. Plus att han själv satte pr i powerclean.
Men vi har i alla fall gjort upp en liten plan för veckan. Kommer öva Clean varje dag. Olika vikt över 50kg och öva på att fånga den högt med bröstet upp. perfekta reps. Sen vila på fredag och maxa lördag.
Så nära men så långt borta. Om jag ska se något positivt med det här så har jag iallalfall höjt min lägsta nivå avsevärt då jag klarar 60 varje gång och tom mitt nuvarande max två dagar i rad. Så jag antar att ag börjar vänja mig vid den nya tekniken. Apropå det så ändrade jag ju själv min teknik från att ha tagit bort kontakten med benen till att studsa den i låren på squatclean. Och först när G tittade säger han: du gör något som ser konstigt ut? Såhär brukar det inte se ut. Sen kom han på mig och blev rätt irriterad för vi har diskuterat detta med min powerclean som blivit mycket bättre sen jag tog bort kontakten. Men jag tycker det är annorlunda i squatclean och ville ha studsen på benet där. Han svarade: vi har ju diskuterat detta och kom fram till hur fina dina powercleans blivit sen vi ändrade .Squatclean är samma övning. bara lägre fång. Så idag fick jag ändra tillbaka. Men det gick ganska snabbt att komma in idet och jag tog 62,5 med den tekniken idag. problemet nu som han säger är förutom huvudet mina händer.
Denna vecka kommer jag lägga ner massor av tid på frivändningar! Och dessutom klämma in mina smolovs och så mkt av invictus som möjligt.
0 Comments