Helgen är över och hösten, läs vintern kommer på Onsdag.
I morse ringde väckarklockan 06.30, och Irondad önskade den död. En bra väckarklocka är en död väckarklocka.
Nu är det 34 dagar kvar till Irondad skall bli normal, helt Svensson. Många öl, som för övrigt kostar 4,91kr per liter nu på Netto. Mot Pepsi som är dubbelt så dyrt.
Grilla, dricka öl varje helg, eller varje vardag, eller Lill-Lördagen plus helgerna. Otroligt normal, eller som en Kurd skulle säga. Dormal.
Dagen D = Dagen Dormal. Den dag Irondad blir Dormal.
34 dagar kvar.
André lirade fotbollsmatch idag klockan 10.00. Han var visst lite halvlat. Från och med nu förväntar jag mig mera av grabben, helst efter gårdagens matcher. Forts följer.
Liam lirade fotbollsmatch i Västerås klockan 14.00. De krossade laget, och den enormt vinnarsugna hemmapubliken fick höra en vissling vad varje KFF mål. De vart tystare och tystare.
Mitt emellan allting så cyklade Irondad 100km. Med följde en cykeloptimistisk kompanjon, en som trodde att hen kunde hänga på Irondads distanspass om 70-75% av maxpuls.
Redan efter 500m så insåg Irondad att detta pass blir tufft för hen. Efter 3km lät hen som en blåsbälg, och Irondad cyklade ensam till Kolsva. Väl i Kolsva så vände jag och cyklade tills jag träffade på hen, och så här höll vi på några gånger.
I Uttersberg vart det fri fart, och i Skinnsberg hade Irondad cyklat 9km längre än vad det är dit. I Bernshammar hann jag ikapp hen, och lämnade även hen i Bernshammar. Socialcykling alá Ljungström.
Irondad hann även med att simma runt Runskär idag. Solen sken.
Vecka 34 hann Irondad med att cykla 30mil, löpa 1,6mil och simma 1mil. Gissa min svagaste gren.
Knäet trilskas och väntar på dagen Dormal.
Söndagsgodis vart negerboll och piggelin.
Åkte på att kvällsarbeta x timmar också. Besöka Eskilstuna igen.
Tyar mera men måste avvika.
0 Comments