G och jag har värsta diskussionen just nu om hur jag ska fortsätta med mina knäböj. Han tycker att jag ska behålla 90 som max i kalkylatorn och köra utan lyftarskor och bälte hela vägen. Sen fokusera på varje lyft och att det skall vara explosivt direkt från botten. Jag ska inte avvakta och känna efter hur mkt jag behöver ta i som jag gör i nulget.
Jag är kluven. Jag vill ju lyfta tungt i mina lyftarskor för där har jag en bättre position. Han menar att jag måste jobba upp bottenpositionen i de andra skorna som jag kommer ha på tävlingar i wodar.
Men jag vill ju bli starkare i knäböj. Det är därför jag kör det programmet. Han menar att jag inte behöver bli starkare. Att jag behöver finess och explosivitet för att på sikt bli ännu bättre och starkare. Han sa: du har en så bra egenskap och grundförutsättningar för att bli riktigt bra. Du är så jäkla envis. Men du måste lyssna också och sluta gnälla så förbannat
.
Jag vet verkligen inte hur jag ska göra. Enligt programmet ska jag maxa imorgon igen. Så nu säger G att jag ska köra utan lyftarskor och bälte imorgon så jag ser skillnaden. Han vill ju att jag ska använda programmet för att bli bra på crossfit. Jag vill använda programmet för att bli bra på knäböj. Då tycker jag att jag kan ha lyftarskor eftersom det hjälper mig. Bältet köper jag. Det kan jag vara utan så länge det inte gäller maxlyft. Behöver jobba upp bålen. Men han säger ju själv att jag får sämre position i knäböjen i mina metcons2.
Det han hänger upp sig på är att jag inte använder den kraft jag har. Tittar man på de som du tävlar mot så har du mycket mer muskler på kroppen. Men du kan inte få ut kraften så som du kör nu. försökte mig på att jag har genetiskt anlag för bra muskelutveckling. Han höll inte med och sa att jag hade jobbat mig till dom.
Behöver inte bestämma mig idag. Ska fundera imorgon och se hur mkt det blir i böjen då.
0 Comments