Vete katten om jag orkar med någon träning idag, jag är trött/öm i så många muskler att det inte går att peka ut en som den värst drabbade. Höftböjarna är i stort sett okej igen, även om jag är lite småstel i benen fortfarande efter i lördags. Fast jag har nog aldrig kännt mig så här okej så här snabbt efter ett riktigt långpass så jag tänker inte gnälla.
Men jag blev glad igår, mitt under passet. Förvisso fokuserade jag på axlar och rygg för att skona benen – det känner jag av idag. En av maskinerna jag hittade var en suspekt sak jag aldrig sett förut med två handtag och ett viktmagasin till varje handtag. Handtagen hängde i kablar ganska högt uppe och i axelbredd ungefär. Den manicken (som jag kallar latsdrag-liknande manick) körde slut på det sista jag hade i styrka, innan dess hade jag redan gjort en massa annat.
Men det var efter den jag blev glad för det var då jag upptäckte att min favoritinstruktör börjat på Fitness Club. Aria skulle sluta på Salveo, det visste jag, men jag hade ingen aning om att han skulle börja på mitt gym men det var ju en välkommen bonus. Hoppet om att bli stark nog att göra en riktig chin lever 😀
Han kör Bodypump till att börja med, men jag hoppas jag kan tjata mig till att gymmet väljer honom som coreinstruktör så småningom. Jag är kund, betalande dito, så jag borde få bestämma 😀
Men vilken bingo med Aria! 😀 Ska han köra spin/corepassen? 🙂