Måste haft en jäkligt bra dag ¨när jag tog 65 i frontböj…för idag kändes 52 riktigt tungt och ryggen hängde inte med så jag fick frångå programmet lite (ja ni hör ju hur motvilligt detta gjordes…) och köra på 50kg istället.Men hellre det och med snygg teknik hela vägen ner.
Frivändningarna går riktigt bra och jag följer programmet utan större svårigheter. IDag var det upp till 41kg dvs 90% av max så det var tungt. Ändå var jag sugen att testa 42,5 och det gick bra, men 45gick inte allas idag, får upp stången men hinner inte vända armbågarna…tänk att 2,5kg kan göra sån skillnad. I benböjen känns ju det knappt som ett pålägg..
Lite frustrerad över att 45an inte flög upp som jag ville, matade ja gpå med frontböjen och det var som sagt riktigt tunga böj idag. 52kg!
Vidare till pushpress för jag ville teta hur 35kg känns inför 13.2 och det var riktigt tungt så det lära ju vara grymt jobbigt på tisdag!!!Avslutade passet med att träna lite på kippade handstående armhävningar och det är så frustrerande!!! Men kul:) Fick också till en hel del rörlighetsträning mellan seten idag då foamrollern fick följa med på passet!!!
Får snygga märken av den där stången…
0 Comments