Sneglade i schemat för veckans löpning och baxnade lite, någonstans mellan 79km och 84km är det meningen att jag ska springa fördelat på 5 pass.
13-15km på tisdag, med inslag av tvåtusingar.
9-10km återhämtningsjogg på onsdagen.
13-15km på torsdag, med fartökning på mitten.
Sedan kommer back-to-backpassen med 2 timmars löpning på lördagen och 3,5 timmar på söndagen. Med mitt tänkta tempo som jag planerade bör det med andra ord bli 16 respektive 28 kilometer, 44km på två dagar.
Det här kan bli en intressant upplevelse…
Oj! Inser att man kan ha lite olika perspektiv på saker och ting när jag läser det här. Imponerande träningsplan! Lycka till med träningsveckan!
Kan tro det! Har egna funderingar om hur i …. Jupukka jag ska klämma in en lämplig, tillräcklig mängd skidträning på två månader.
@Lingling, jag sover som ett barn om nätterna nu. Säkert löpningens förtjänst 🙂
@Anders, jag följer ultramarathon-schemat här på Funbeat.
@Linda, det kommer mera vad det lider. Den här ökningen är inte den sista direkt 🙂
@Kristina, med råge – jag tror aldrig jag kommit över 63km någon vecka hittils men någon gång ska väl vara den första 🙂
Oj! Låter onekligen maffigt, glöm inte sova!
Jösses! 😀 Blir det veckorekord?
Saftigt och härligt! Bara att ta ett stort jäkla bett utav kakan!
Oj härligt! Men vad är det för program du följer?