Fick jag till idag. Hade gott om tid och kunde göra varje övning ordentligt!!
värmde upp med rodd och sedan körde jag pullups med omvänt grepp. Fixar i nuläget 2 stycken så jag körde 6 sådana set.
Därefter direkt till rycken. Hittade en lite smalare stång som ändå är tillräckligt lång för att göra ryck med.Den vägde12kg och var perfekt som uppvärmning!!!
FIck snabbt in känslan och hittade rytmen i alla reps. Vågade sätta mig ner. tänkte inte så mycket utan bara körde och det var riktigt grymt. Avslutade med 4*4 imed 22,5kg och sedan en 2a på 25kg. Har inte vågat sätta mig innan på 25 men nu gjorde jag det direkt utan att tveka:) SÅ himla härligt:)
Körde inte mer vikter idag på den utna gick vidare till benböjen. Tänkte mycket på tekniken. Greppfattningen, fötterna, knäna, ryggen, höften. andningen. djupet. försökte stanna nere ett tag men efter 60 kg gick det inte så bra. 55kg känns riktigt bra däremot.
JObbade mig upp till 65kg och körde 2 set med 30r på den. Var ganska trött i benen efter lunchens intervaller kände jag och slarvade lite med djupet på det sista setet. Avslutade med 10 reps på 50kg som kändes lätt.
Sen körde jag lite kompletteringsövningar såsom latsdrag, och delar av mitt axelrehabprogram. tänk om alla pass kunde kännas så här!!!!
0 Comments