Man kan tro att dagens tema hade med rundgång att göra, men det var inte med flit i så fall. Jag beslutade mig för att göra slag i saken och göra en pavlovarulltårta, det har jag aldrig gjort förut men jag har velat testa länge. Sagt och gjort, vispade och donade i köket så det stänkte om det och fick ihop något som liknar en rulltårta. Den existerar numera bara som en stump på en skärbärda för övrigt, familjen tyckte om den.
Medan marängen svalnade så det gick att göra rulltårta av den cyklade jag på motionscykeln, det glömde jag ju nästan att tillägga. Det tog en timma, och sen kunde jag göra färdigt rulltårtan. Märkligt så törstig man blir av att titta på TV-program om mord i öknen… 🙂
Recept till 8-10 bitar:
5 st äggvitor, rumsvarma
1 tsk ättika
2,5 dl strösocker, gärna finkorningt
2 tsk majsstärkelse
1 tsk vaniljsocker
Fyllning och garnering:
3 dl vispgrädde
jordgubbar, i skivor
1) Sätt ugnen på 175°.
2) Lägg ett bakplåtspapper i en långpanna och vik upp kanterna så det bildas en form 30 x 40 cm. Klipp jack i hörnen så går de lättare att forma.
3) Vispa äggvitor och ättika i en ren och torr skål tills det blir som raklödder.
4) Tillsätt hälften av sockret, lite i taget under fortsatt vispning.
5) Blanda resten av sockret med majsstärkelse och vaniljsocker. Fortsätt vispa ner lite sockerblandning i taget.
6) När allt socker är tillsatt och det är ett hårt skum, breds smeten ut på bakplåtspappret.
7) Grädda mitt i ugnen tills ytan fått lite färg, ca 15 minuter.
8) Ta ut långpannan, sockra lite på kakan och stjälp upp på bakplåtspapper. Dra bort papperet och låt kakan svalna.
9) Vispa grädden till ganska hårt skum. Ta undan lite av grädden till att dekorera med och bred resten över kakan. Fördela skivade jordgubbar över.
10) Rulla samman ganska löst och lägg på ett serveringsfat. Spritsa gräddrosor och dekorera med små hela jordgubbar.
Njut!
Oj!
Mmmm! Smaskens!