I morse vaknade jag med rosslig och öm hals, och i vanliga fall hade jag konsulterat vilopulsen för att ta reda på vad som händer. Har jag bara sovit med öppen mun, eller är det något skit på gång? Även om jag inte känner så mycket i övrigt så vet jag att vilopulsen är en bra skvallerbytta, är den förhöjd på morgonen är det en bra dag att ta en vilodag. Jag har inte varit sjuk på riktigt på väldigt många år, tror det är en bit över tio år sedan jag var förkyld sist.
Det är inte det att jag saknar smittkällor eller förkylda människor i min närhet heller, det är inte rimligt att inbilla sig att jag skulle ha kunnat hålla mig borta från alla sorters risker och smittor i över tio år. Möjligen har jag minimerat riskerna så att immunförsvaret kunnat hantera det som blivit över s a s. Jag har ett bra och starkt immunförsvar, jag påstår inte att det är omöjligt att besegra. Bara att motion, bra kost och lite riskmedvetenhet räckt långt för mig.
Det fungerar i alla fall, hur fegt det än kan verka att ställa in träning för en vag känsla av att något är fel. Och som vanligt struntar jag i om det är en verklig effekt eller placeboeffekten, bara det fungerar 🙂
0 Comments