Försöker febrilt att hitta tips och tankar om det här med att träna skate-teknik och de olika växlarna även på sommaren. Med mina gamla hjältar till inlines till hjälp.
Bäst vore ju om jag ju köpte skaterullskidor också men eftersom jag ska köpa klassiska rullskidor till att börja med så finns det inte utrymme till skate-varianten också.
Så går det egentligen att träna skate-växlar på inlines till att börja med? Eller är det helt annan teknik man använder sig av när man åker inlines med stavar?
Det smälter fortfarande undan på gatorna här i Luleå och vi har inte kommit så långt som till att gatorna blivit sopade så jag kan ju inte ut och testa heller.
Tillägg 12 mars: Attans. Det blir nog svårt få ut skateskidteknikträning på inlines. Bra svar i forumtråden http://www.funbeat.se/discussion/show.aspx?ThreadID=1399020
0 Comments