Vilken dag. Det regnade precis hela dagen, så blöt blev jag inpå bara kroppen. Före start hade jag en fotsid sopsäck att kura i men springa vill jag göra utan vindfång så den åkte av vid starten.
Man kan väl säga att den undermåliga kvalitén på nummerlappen kostade mig en hel del. Mer om det senare dock. Första varvet var helt odramatiskt, vinden får inte upp så där väldigt hög fart mellan husen. utom vid Bonnierhuset av nån anledning? Där blåste det så det ylade i öronen.
Andra varvet, ut på dödstrista Gärdet och idag var det värre än vanligt. Vilken tapper publik säger jag bara, de hade ju valet att inte vara där men var där ändå. Det var skönt att komma in i stan igen, men det blåste mer nu, det märktes. Vinden tilltog allt eftersom och lagom till Västebron blåste det så att det ylade i huvudet igen. Vinden överröstade t om Creendence. Den blåste dessutom av mig nummerlappen och det tog mig 2 minuter att få dit fanskept igen, den kilometern tog 9:30 och var med råge den långsammaste kilometern på hela maran för min del.
Folk måste trott att jag var galen för övrigt, men det bjuder jag på. Jag kunde nämligen inte hålla mig utan nynnade med i en av låtarna, och det någon evetuellt kan ha hört var frasen:
“Long as I remember The rain been comin’ down.
Clouds of myst’ry pourin’ Confusion on the ground.
Good men through the ages, Tryin’ to find the sun;
And I wonder, Still I wonder, Who’ll stop the rain.”
Fast sista versen fick mig nästan att fnittra:
“Heard the singers playin’, How we cheered for more.
The crowd had rushed together, Tryin’ to keep warm.
Still the rain kept pourin’, Fallin’ on my ears.
And I wonder, Still I wonder Who’ll stop the rain.”
Hur som helst blev det en riktigt blöt historia, och 5-timmarsfarthållarna fick jag släppa vid Centralstationen tyvärr. Konstigt, kan jag tycka i efterhand eftersom jag kom in på 5:00:03 och då såg jag banne mig inte skymten av någon 5-timmarsfarthållare.
Synd också att saltgurkorna var slut när jag kom, det hade funnits för marken var full av söndertrampade gurkor. Är det den typen av service man betalar 900:- för?
Vädret kan jag inte göra något åt, och jag sprang det bästa jag kunde och gjorde det absolut bästa jag kunde för dagen. Jag var så slut att jag bara ville grina när jag kom i mål.
Det var det femte Stockholm Marathon för min del, den snabbaste av dem alla och nästa år står jag där igen. Då ska jag under 5:00:00 🙂
Jag måste framhålla att publiken, särskilt min älskling och mina väninnor längs banan är hjältar de också. Det är kallt att stå och vänta på folk längs banan, och de var säkerligen lika stelfrusna som jag fast utan servicen som jag fick. Utan deras stöd och uppmuntrande tillrop hade de tinte varit lika roligt, jag hade inte haft något att se fram emot längs banan och är det något man behöver en sån här dag är det ljusglimtar.
Tack, mina ljusglimtar! Ni är ovärdeeliga!
Tack! Absolut, det gör vi båda två! 🙂
Grattis!
Så otroligt bra jobbat! Imponerande insats i rusket!
Nästa år tar vi oss under fem timmar!!
Tack 🙂
Kylan var inga större problem, det var vinden som var jobbig tyckte jag. Fast jag är en varm löpare i vanliga fall och lider i värme, så jag trivs när det är lite svalare. Om det hade blåst mindre hade jag trivts som fisken i vattnet 🙂
Bra jobbat!!
Inga problem med kylan?
Jag hade också velat hem, “Så sa nån plötsligt vad gör du här?”.Jättestarkt jobbat, superpannben! Grattis igen!
fick känsla av att “alla” ville hem 🙂
hahahah ja varför inte 🙂
Jag passerade en farthållare för 5 timmar som enligt egen uppgift sackade 45s och han sa att de andra låg före schemat, men de kanske ville hem 🙂
starkt jobbat! farthållaren frös kanske så han skyndade på in i mål? 😉
jepp nrlappen – tålde inte regn & blås….:-(
Omväxling förnöjer absolut 🙂
Nu har jag inte sprungit någon av de riktigt varma marorna så jag kan inte jämföra, jag tror inte det vart mer än 26 som mest när jag sprungit och det är ju ingenting jämfört med barbecuemarans 31 (eller var det 32?) 🙂
Regna kan det gärna göra men när det blåser som det gjorde idag, det kändes som om man stod still ibland, då är det jobbigt oavsett temperatur (det lärde jag mig i Helsingfors). Jag har nog mer respekt för vind än värme eller regn faktiskt.
jag erkänner jag grinnade i målet – men nöjd med 4:55 idag… vi kommer tillbaka nästa år!
Grattis Annica! Vilka kämpar ni var idag! Men hellre sånt här väder än värmebölja??
Grattis! Grymt bra jobbat!
Yes please – skönt med omväxling 🙂
Ska vi hoppas på cirka 14 grader, växlande molnighet och nästan vindstilla? 🙂
GRATTIS – jepp jag är där med 2013! 🙂
Visst var det kasst väder men det ökade åtminstone min beslutsamhet – jag viker mig INTE för väder. Skada, sjukdom och läkarorder ja, men väder nej 🙂
Jag lär ju stå där 2013 också, om allt går väl, så det är inte alls omöjligt att vi ses 🙂
(Satt i soffan och kollade på 4:an. Vi kanske ses i Sth 2013? 😉
Tungt jobbat under hemska förhållanden och grattis till en bra tid!
Grattis! Bra gjort!! Gick själv in på 5:03 🙂