Största ljuspunkten för egen del var Växjö maraton som jag tog mig runt på 4:19:58, nytt pers trots att jag hade en krånglande vad veckorna innan start. Den nöp till två gånger under året vilket gjorde att totala antalet träningskilometrar, 2312,5 var det lägsta på två år.
En rolig upplevelse var Arctic cirkel halvmaraton 28 juni. Hela arrangemanget var enkelt, väl fungerande och bjöd på underbar miljö, även där nådde jag ett pb med 1.49:55.
Årets bottennapp var Stockholm marathon 31 maj som återigen bjöd på kokande värme och trängsel, tiden vill jag bara glömma.
Säter maraton på vårkanten inledde säsongen och det tycker jag är ett bra lopp för den som vill ha en tidig koll på maraformen.
Tillbringade en hel del tid på gym vilket jag hoppas motverkade det skrala kilometerantalet.
2009 blir ett mellanår för mig och jag kommer inte att sikta på några särskilda resultat.
Summering 2008
5 Comments
Submit a Comment
Want new articles before they get published?
Subscribe to our Awesome Newsletter.
Snyggt år!
2008 kan du glädjas åt hela 2009. Sedan önskar jag att SM 20 maj 2009 kommer att bli ett underbart minne för alla deltagare inkl. mig själv.
2312,5 km – hade jag fått den siffran hade jag gjort frivolter av glädje. Men då hade jag iofs nästan fördubblat mitt gamla årsrekord 🙂 Mindre kul för dig förstås för att du haft högre mängd de tidigare åren. Elakt av vaden att krångla. Är du bättre i vaden nu?
Vi tycks sträva mot samma mål nästa år!
Gott nytt Maraår!