Igår valde jag mellan att köra ben och marklyft och valde det sistnämndaa eftersom vi aldrig kör marklyft på onsdagarna m G. Vad tror ni stod på schemat idag? 10*10 marklyft i superset med 10*10 armhävningar….härligt…men mer om det sen.
Hade bokat in Pt timme med G först. ovh efter 1000m rodd plockade han fram foamrollern som han precis köpt. Den var INTE skön att ligga på! körde mest över axlar och rygg och baksida ben. Pain. Sen testade han en massa olika “triggerspunkter” på min rygg och det gjorde ont. Efter det var det gymmet och jag fick köra sittande rodd, där han snabbt frågade om jag tränat mycket bänkpress och biceps.. hrm…endel. ..
Körde några övningar till för ryggen och han konstaterar att jag är svag i ryggen, samtidigt som jag har stora muskler över axlar, bröst och biceps och att jag drar med bicepsen i samtliga ryggövningar och att hållningen är bedrövlig. Så summa sumarum. Träna rygg och gör de lätta vikterna tunga. Ring en naprapat också.
Efter denna timme var det dax att börja träna. Och som jag sa, idag stod bland annat marklyft på schemat. Passet inleddes dock med
21-15-9 av frivändningar( 25kg) och dips
sen Fran med pullups och Thrusters 21-15-9 var helt slut i ryggen efter det. Gott att veta att det sen bara var 100 marklyft kvar.
Passet avslutades med ovannämnda 10*10 marklyft(40kg) armhävningar. Jag mådde illa, var lätt yr och alldeles matt. Men körde på ändå. Dumt kanske, men kom in idet efter ett tag och trots att det kändes som att det aldrig skulle ta slut, och att jag var halvdöd så lyckades jag fixa samtliga set. Tänkte ett tag: ingen kommer märka om jag bara gör 8 set istället, men jag fortsatte ändå och fullföljde. Även om det kanske inte gav så mycket den här sista då jag var så himla matt.
Stannade kvar enhel timme med G och sara och rullade på foamrollern och strechade. Riktigt trevligt. så 3h spenderades på friskis idag. Varav kanske 1h tot var effektiv träning. Trivs man så gör man!!
0 Comments